Ninjutsu

9. dubna 2007 v 14:45 | ByNemesis |  Naruto xxx »
- no tak tohle mě dostalo to co je v Narutovi je opravdu pravda teda ne vše ale hodně vecí tohle si opravdu přečtěte!!!
celý článek ↓

______________________________________________________________________________
NinjaNinjutsu - dalo by se říci, že toto umění si díky velké propagandě a neustálému omílání ve filmech získalo mnoho fanoušků. Bohužel, jen málo lidí ví, jaká je historie tohoto umění a k čemu se doopravdy užívalo. Během pár desítek let se filmovým scénáristům zcela podařilo ninjutsu převrátit vzhůru nohama. Ninjutsu je asi tisíc sto let staré umění, které vzniklo na největším Japonském ostrově Honšú.
Bylo vytvořeno tehdejšími osadníky, kteří utíkali před feudálním režimem do hor. Protivil se jim stereotyp mezi sebou válčících provincií kdy se každý toužil stát samurajem a toužil zemřít pro svého pána. Tito lidé byli něco jako "opak" samurajů. I když se řídili cestou bojovníka, nepokládali za skvělou věc, bezhlavě se vrhnout do boje,aby se nějak, pokud přežijí, vyznamenali. Byli to lidé, kteří se snažili žít v souladu s přírodou a snažili se pochopit její zákony a přizpůsobit se jim. Ninjutsu je propleteno složitou filozofií lidské mysli, kdy se tito "ninjové" snažili čelit svému strachu a přitom udělat vše proto, aby udrželi mír a sebe se svou rodinou v bezpečí.
Byla to právě tato touha po bezpečném a bezstarostném životě co donutilo tyto lidi začít cvičit tento později velmi účinný a vyhledávaný styl boje. Tito lidé byli především farmáři a půda s rodinou pro ně bylo všechno co měli.
Na tvorbě ninjutsu však měla velký podíl i Čína. Mezi našimi osadníky se totiž nacházeli i uprchlíci z Číny, kteří utekli před nastupující dynastií T'ang. Byli to většinou zkušení vojevůdci a moudří filozofové, kteří utíkali do Japonska, aby si zachránili život. Díky nim se pak ninjutsu mohlo vyvinout v umění, jež ve své době nemělo obdoby. Toto umění se řídilo kodexy Ninpo ("nin" = "vytrvalost", "po" = "vyšší řád"). Naopak u samurajů to bylo Bushido.
V takto vzniklých klanech se pak trénovalo a vyvíjelo umění ninjutsu. Pro tyto klany, žijící v různých vesničkách byl charakteristický uzavřený styl života. Dokonce, aby se uchránili vlivům z měst a okolních provincií, začali šířit různé mýty o svých nadlidských schopnostech, které mají z části za následek to, že nyní smýšlíme o ninjích skoro jako o kouzelnících. Tehdy se toho využívalo i v boji, neboť pak vzbuzovali strach u svých protivníků, kteří nevěděli, proti komu stojí.

Střetnutí ninjů
Pokud hovoříme o elitních bojovnících, kteří našli uplatnění jako špioni nebo nájemní zabijáci, jedná se o pouhou menšinu lidí vládnoucích uměním ninjutsu. Byli to ti, kteří opustili vesnický způsob života a prodávali své umění k řešení záležitostí jiných lidí. Běžní nijnové se totiž nevměšovali do záležitostí jiných,pokud to nebylo v zájmu jejich klanu.
Například v dobách feudálního Japonska, kdy bylo rozděleno na jednotlivé provincie byli ninjové používáni jako zvědové, špioni a také k zabíjení. Jejich identita byla všem skryta. Živili se například jako drobní obchodníci, řemeslníci atd. Mezi sebou měli dokonce i jakýsi hierarchický řád, kde mladý ninja měl prvotní postavení - "genin", středně postavený nesl hodnost - "chunin". Ten byl pověřen zadáváním misí mladým geninům. A pak tu byl "jonin". Takto postavený člověk zastupoval roli vysoce postaveného ninji, který prováděl všecna filozofická a co se týče klanu i strategická rozhodnutí. Jeho identita však byla velmi utajována. Většinou nebyla známa jak chuninům, tak ani geninům.
Styl boje ninjutsu byl pokládán za zbabělý neboť útočili ze tmy, používali vrhací zbraně jako šuriken (hvězdice) či otrávené šipky apod. Naproti tomu samurajové bojovali tváří v tvář nepříteli v přímém kontaktu s ním. Ninjové však bývali mnohokrát přečísleni silou jednotek vojáků, na něž útočili a pokud někdo počítá s tím, že se vrátí živý, musel se uchýlit k nejvíce účinné technice. V tomto případě k útoku, či obraně, kdy soupeř mnohdy nemá tušení, proti čemu nebo komu bojuje.
18 disciplín Ninjutsu (Ninja Juhakkei)
Jelikož se klany ninjů stranili jakéhokoliv spojení s okolním světem a někdy i s ostatními klany, vyvíjelo se Ninjutsu v každém z klanů různým směrem. Těchto osmnáct se dnes vyučuje v každé škole Ninjutsu:

1. Seišin-teki kyóyó (duševní čistota)
2. Taijutsu (boj beze zbraně)
3. Ninja ken (boj mečem)
4. Bójutsu (boj tyčí a tonfou)
5. Šurikenjutsu (vrhací nože)
6. Sójutsu (boj kopím)
7. Naginatajutsu (boj naginata)
8. Kusarigamajutsu (řetěz a srpovité zbraně)
9. Kayakujutsu (oheň a výbušniny)
10. Hensójutsu (přestrojení a zosobňování)
11. Šinobi-iri (neviditelnost a vstupní metody)
12. Bajutsu (jezdectví na koni)
13. Sui-ren (vodní trénink)
14. Bóryaku (vojenská strategie)
15. Čóhó (průzkum)(špionáž)
16. Intonjutsu (útěk a skrývání)
17. Tenmon (meteorologie)
18. Či-mon (geografie)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Astrid Astrid | E-mail | Web | 30. května 2008 v 12:46 | Reagovat

chybí ti tam genjutsu;)

2 Katka Katka | E-mail | 8. srpna 2008 v 8:15 | Reagovat

Našla jsem tyto stránky o ninjutsu a docela mě tento web zaujal - www.bujinkanprague.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.